Proč přestat kouřit

Autor: / Žádné komentáře / 1003 Zhlédnutí / 07/04/2014

Lidské tělo má neuvěřitelné regenerační schopnosti, které se projeví, jakmile přestanete kouřit. Riziko vzniku nemocí z kouření začíná okamžitě klesat, vleklé zdravotní potíže se začínají lepšit, fyzická i psychická kondice během krátké doby výrazně vzroste. Nejčastější důvody, pro které lidé s kouřením přestávají, jsou čtyři.

9_1Kuřáci balancují mezi svým přáním přestat kouřit a svojí potřebou kouřit. Studie a výzkumy jasně ukazují, že zájem přestat kouřit mají tři čtvrtiny kuřáků. V procesu odvykání je naprosto klíčová odpověď na otázku: Proč chci vlastně s kouřením přestat? Ještě nikdo se nestal nekuřákem proti své vlastní vůli. Proto přijměte následující řádky jen jako vodítko, které by vám mohlo pomoci při hledání své vlastní odpovědi.

Osobní důvody

Cigarety zotročují. Závislý člověk není svobodný. Pokud kuřákovi dojdou cigarety nebo zápalky (horší případ), je schopen podat neuvěřitelné výkony, aby si je co nejrychleji znovu opatřil. Kuřáci nemohou vychutnávat vůně, protože mají od kouře zničené sliznice. Ze stejného důvodu jsou ochuzeni o požitek z jídla a pití. Právem jsou některými lidmi považováni za sobce, protože nutí své okolí, včetně dětí a dalších členů své rodiny, aby pasivně vdechovali kouř, a nedobrovolně tak poškozovali své zdraví. Kouření tabáku je nemoc, která je definována jako „duševní porucha a porucha chování při užívání tabáku“, a má lékařskou diagnózu: F17.2.

Zdravotní důvody

Nepochybujeme o tom, že detailně znáte všechna zdravotní rizika, vedlejší účinky, i důsledky kouření. Víte, že tabákový kouř přímo způsobuje nebo se významně spolupodílí na vzniku mnoha vážných chorob, mezi které patří onemocnění srdce a plic, rakovina, mrtvice a řada dalších. Pravděpodobně jste si také jisti, že konkrétně vaše zdravotní problémy, jako je např. kuřácký kašel nebo občasné bolesti hlavy či lýtek, jsou v podstatě „jen neškodné a mírně obtěžující“. To se ale bude časem měnit. Bohužel k horšímu.

Finanční důvody

Zkusme udělat jednoduchý výpočet: každý den zaplatíte za jeden balíček vykouřených cigaret např. 70 Kč. To je 490 Kč týdně, 2.100 Kč za měsíc a 25.550 Kč za rok. A to není zrovna malá suma. Za tyto peníze jste mohli např. jezdit rok co rok na pěknou dovolenou, nebo si koupit věci, po kterých toužíte, ale zdály se vám příliš drahé. Kouření je mimořádně nákladný způsob sebepoškozování…

Sociální důvody

Ochota společnosti tolerovat kuřáky rok od roku klesá. Veřejných míst, na kterých se smí kouřit, je stále méně a méně. Návštěva dobré restaurace, dlouhá jízda autobusem, pobyt v divadle či kině, nebo zaoceánský let, se mohou změnit v muka. V některých kruzích je dnes již kouření minimálně nevhodné, ne-li přímo neúnosné. Ještě více to pak platí na západ od našich hranic. Nejen, že člověk zapáchající cigaretovým dýmem není „in“, ale je na něj dokonce pohlíženo jako na outsidera. Existují firmy, ve kterých si o pozicích ve vrcholovém managementu mohou kuřáci nechat jen zdát, v jiných firmách dokonce kuřáky nezaměstnají vůbec.

Váš Komentář

Email (nebude poskytnut)

*